باشگاه ابومسلم خراسان: گذشته، حال و آینده:

تاریخچه:

در اوایل سال ۱۳۴۹ عده‌ایی دور هم جمع شدند و تیمی را تشکیل دادند که نامش را ابومسلم خراسان نهادند. بیشتر بازیکنان این تیم را بچه‌های محله سه راه شاه عباسی قدیم (کاشانی)که حول و حوش زمین‌های خاکی بود تشکیل می‌دادند.

در سال ۱۳۵۰ که قرار شد فوتبال ایران راه اندازی شود مسابقات مقدماتی این رقابتها در شهر اصفهان برگزار شد و در آن موقع تیم آریا مشهد به نمایندگی از استان خراسان شرکت کرد که در بازی آخر نتوانست بر تیم سپاهان اصفهان غلبه کند و ناگزیر به لیگ تخت جمشید راه نیافت. بعد از این ناکامی دلسوزان ورزش خراسان در آن زمان به فکر تشکیل باشگاهی به نام ابومسلم با توجه به قدرت حقیقی استان افتادند.

از این رو دو تیم مطرح آن زمان یعنی آریا و ابومسلم چاره ایی جز ادغام با یکدیگر ندیدند. عطاالله مهاجرانی به همراه دو برادر خود به نام حشمت و اصغر مهاجرانی در این امر مشارکت داشتند که ما حصل این اقدام منجر به تشکیل تیمی مقتدر به نام ابومسلم شد. ابومسلم به لیگ تخت جمشید راه یافت و همواره در زمره بهترین تیمهای لیگ کشور بود.

رنگ پیراهن این تیم از همان ابتدا با اقتباس از حرکت سیاه جامگان و ابومسلم (مشکی) انتخاب شد تا یاران سردار بزرگ همیشه در اذهان باقی بمانند. قرمز به این رنگ افزوده شد تا لکه‌های خون سربازان که بر تنشان با تعصب عجین بود نمادی اصولی بگیرد.

این تشکل خیلی سریع از محبوبیت خاص و عام برخوردار شد. هر روز به تعداد تماشاگران و هواداران ابومسلم افزوده می‌شد به گونه ای که اکنون بعد از گذشت ۳۲ سال بالغ بر ۵۰ تا ۶۰ هزار طرفدار دارد. چه آن دسته از هوادارانی که در استادیوم حضور می‌یابند و چه آنانی که به خاطر مشغله کاری نمی‌توانند در استادیوم باشند. همچنین مردم خوب شهرستان های خراسان که به وجود چنین تیمی به عنوان پیشانی فوتبال استانشان در کشور همواره افتخار می کنند.

ابومسلم خراسان با پیروزی انقلاب و تغییر تحول بنیادی کشور نیز دچار تحولات اساسی شد. این تیم پس از چندین سال رکورد و تعطیلی، مجدداً توسط جهانگیر زنده دل و جمعی از بازیکنان و دوستان سر و سامان گرفت و این تلاش کوششی برای احیای فوتبال خراسان در کشور بود.

طی سالهای ۵۹ تا ۶۳ حرکتی اصولی در ورزش انجام نشد اما پس از سال ۱۳۶۳ تیمهای استانی و مسابقات شهری آغاز شد. از اواخر ۱۳۶۳ تشکیل ابومسلم رنگ و بوی خاصی به خود گرفت تا این که پس از قهرمانی در سال ۱۳۶۵ در باشگاههای مشهد و ۱۳۶۶ لیگ استان خراسان سیر صعودی و تحولی این باشگاه قدیمی شکل گرفت.

در سال ۱۳۶۷ و ۱۳۶۸ ابومسلم جانی تازه گرفت و باعث آن شد تا مهندس حمید طیبی مدیر عامل کارخانه شهد ایران این تیم را زیر پوشش قرار دهد و این حمایت مالی نتیجه قهرمانی فوتبال در لیگ استان را به همراه داشت و با آغاز سال ۱۳۶۹ فوتبال ایران از لیگ منتخب استان‌ها موسوم به قدس خارج شد و به صورت لیگ منطقه ایی باشگاهها در آمد.

ابومسلم قهرمان استان به عنوان نماینده خراسان در منطقه یک کشور حضور یافت و با هدایت حاج سید مهدی قیاسی و کاظم غیاسیان به عنوان مربیان و سرپرستی جهان گیر زنده دل به لیگ دسته اول کشور صعود نمود.

سالهای ۱۳۷۰ و ۱۳۷۱ تیم ابومسلم د لیگ آزادگان حضور داشت و به دلیل عدم توجه کافی مسئولان باشگاه و استان باعث شد تا تیم به دسته دوم سقوط و طبق قوانین غیر معقول هیأت استان به بازیهای داخلی یعنی دسته سوم رانده شد و طی سالهای ۷۲ و ۷۳ در لیگ دسته سوم متوقف شد و نتوانست به رده بالاتر صعود کند. بالاخره در سال ۱۳۷۴ با تشکلی منسجم مجدد راهی لیگ دسته دوم کشور شد.

باشگاه در سال ۱۳۷۵ با درایت دکتر حاج رضاپور مدیر عامل کارخانه خوشگوار و عنایت مالی آقای مسعود یزدی انسجامی فوق العاده گرفت. در سالهای ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵ با مربیگری مهدی دینور زاده موفق به صعود نشد. در سال ۱۳۷۶ به رغم این که دیگر خوشگوار دست از حمایت مالی مستقیم برداشت و تنها به کمکهای تبلیغاتی بسنده کرد، اما با مدیریت کادر فنی که ابتدا استاد حسین فکری و اکبر میثاقیان عهده دار آن بودند و سپس ادامه راه را میثاقیان بر عهده گرفت همچنین با مدیریت خوب خود، جواز ورود به دسته اول را کسب کرد.

در سال ۱۳۷۷ با مدیریت مهندس غلام حسین تکفلی و رهبری میثاقیان تیم ابومسلم در دور رفت لیگ مقام سوم را به خود اختصاص داد.

در سال ۱۳۷۸ تیم ابتدا به مدیر عاملی مهندس رحمان نادری و سپس بصیری پور فرماندار مشهد کار خود را شروع کرد و در میانه راه ناصر شفق اقدام به خرید امتیاز آن نمود و این تیم را زیر چتر و حمایت مالی و معنوی ناجا قرار داد و این حمایت تا سال ۸۴ ادامه داشت و در همین سال با توافق مسؤولان ناجا و ایران خودرو، امتیاز باشگاه ابومسلم به گروه صنعتی ایران خودرو واگذار شد.

در سال ۷۸ به علت مسائل مالی و نبود نیروهای مجرب به دسته دوم سقوط کرد. با شروع رقابتهای لیگ دسته اول ابتدا اکبر میثاقیان و سپس فیروز کریمی رهبری تیم را بر عهده گرفتند. سه دیدار به پایان بازیها مانده بود که جواز ورود به لیگ حرفه‌ای را از تاریخ 1/2/80 کسب کرد.

کمی اگر با سرعت بیشتر روند تحولات این تیم را زیر نظر داشته باشیم، به دهه هشتاد می رسیم. تیم ابومسلم خراسان در شش دوره لیگ برتر فوتبال ایران با اقتدار و در سایهٔ حمایت میلیونی هواداران خراسانی توانست نتایج خوبی را از آن خود کند.

این تیم در سال ۱۳۸۵ به عنوان بهترین تیم غیر تهرانی حاضر در لیگ برتر شناخته شد. گفتنی است ابومسلم خراسان در سال ۱۳۸۴ در فینال جام حذفی فوتبال ایران با شکست در برابر تیم صبا باتری در ورزشگاه ثامن مشهد از قهرمانی و راهیابی به رقابت‌های باشگاه‌های آسیا باز ماند.

باشگاه، سال 86-87 را طبق معمول و انتظار با حواشي بسياری شروع كرد و اين حواشي باعث اخراج آقاي خداد عزيزي از تيم و پيوستن پرويز مظلومي به عنوان سر مربي تيم شد. شایان ذکر است اين تيم مطابق معمول در دقيقه نود شروع به خوب بازي كردن کرد به گونه ای که تا مكان چهارمي ليگ برتر باشگاه هاي ايران نیز پيش امد كه بهترين مقام اين تيم مشهدي در ليگ برتر ايران مي باشد.

ورود مجدد اکبر میثاقیان به سمت سرمربی گیری تیم و سپس عدم بکار گیری وی در این سمت به دلیل عدم اجرای تعهدات، شنیده ها از حضور استیلی به عنوان مربی جدید این تیم و مواردی از این دست از جمله خبرهای داغ مرتبط با مؤسسه فرهنگی ورزشی ابومسلم خراسان و تیم فوتبال این باشگاه تاکنون یعنی اوایل مرداد ماه 87 بوده است که باید منتظر شد و چشم به افق های روشنی که فراروی این تیم غیور خراسانی است، داشت.

ابومسلم در یک نگاه:

سال تأسيس باشگاه: 1349
حضور رسمي در مسابقات كشور: اولين دوره رقابتهاي جام تخت جمشيد

فهرست اسامي مديران عامل و مربيان باشگاه از سال 1375 تا 1389

سال/ مدير عامل /سرمربي

1375 محمود حاج رضاپور /مهدي دينور زاده
1376 غلامحسين تكفلي /اكبر ميثاقيان
1377 عليرضا خروشي /اكبر ميثاقيان
1378 غلامرضا بصيري پور- ناصرشفق / اكبر كيثاقيان
1379 كريم ملاحي / فيروز كريمي
1380 كريم ملاحي/  فرهاد كاظمي
1381 كريم ملاحي / محمود ياوري
1382 كريم ملاحي / اكبر ميثاقيان
1383 كريم ملاحي / اكبر ميثاقيان
1384 كريم ملاحي / اكبر ميثاقيان
1385 ناصر شفق / اكبر ميثاقيان – خداداد عزيزي
1386 ناصر شفق – مصطفي بني اسد / خداداد عزيزي – پرويز مظلومي
1387 مصطفي بني اسد ، حسین قاسمی/  علی حنطه
1388 حسین قاسمی، مهدی زمان/ علی حنطه ، ناصر پورمهدی
1389 ناصر شهسواری /  سید کاظم غیاثیان

افتخارات ابومسلم در ليگ برتر:

1380: بهترين تيم شهرستاني
1380: كسب عنوان آقاي گلي توسط رضا عنايتي
1381: كسب عنوان آقاي گلي توسط فريدون فضلي
1384: راهيابي به فينال جام حذفي
1386: قرار گرفتن در سكوي چهارم رده بندي ليگ برتر
1388: انتخاب به عنوان تيم برتر اخلاق در مسابقات ليگ برتر

دیگر اطلاعات :

ورزشگاه اختصاصی: ورزشگاه ثامن مشهد
رنگها: مشکی و قرمز
رنگ لباس اول: پیراهن قرمز-مشکی / شورت مشکی
رنگ لباس دوم: پیراهن سفید-قرمز / شورت سفید
 

سخن پایانی:

پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی ورزشی ابومسلم خراسان ضمن تشکر و سپاسگزاری از تمامی فعالان عرصه ورزش کشور، برای تمامی دست اندرکاران، مربیان، اعضای کادر فنی و بازیکنان تیم های ورزشی باشگاه اعم از فوتبال، بسکتبال و ... آرزوی موفقیت و سربلندی دارد.

همچنین دست تمامی دوستداران فرهنگ و ورزش کشور را برای هرگونه همکاری به گرمی می فشارد و از طرح هرگونه پیشنهادات ارزشمند و انتقادات سازنده در تمامی زمینه ها استقبال می کند. بی شک تمامی دیدگاهها و نظرات شما عزیزان  به مدیرعامل و مالک محترم باشگاه منتقل خواهیم کرد.

امید است با راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی جدید مؤسسه، بتوانیم به گوشه ای از وظایف خود در امر خطیر اطلاع رسانی همگانی عمل نماییم. بی شک راهنمایی های ارزنده همه هواداران محترم و معزز باشگاه و نیز همکاری های صمیمانه علاقمندان به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ICT بویژه مدیران سایتها و وب مسترهای گرامی می تواند ما را در دستیابی سریعتر و سودمندتر به اهداف در این مجموعه بزرگ مردمی یاری نماید.

خرسند خواهیم شد نسبت به عضویت در کانون هواداران باشگاه برای بهره مندی از امتیازات ارزشمند آن اقدام فرمایید. به امید تعالی کمالات انسانی و رشد و ترویج روحیه شور و نشاط در سطح جامعه بویژه در میان نوجوانان و جوانان این مرز و بوم در پرتو فعالیتهای ارزشمند فرهنگی ورزشی علی الخصوص توسط باشگاه باسابقه و پرطرفدار ابومسلم خراسان و بویژه در شرق کشور و استان منسوب به قبله دلها، سریرارتضا، مولای صبر و رضا، حضرت علی ابن موسی الرضا(ع)...

انشاءالله


29/6/89